więcejKiedy zaczyna świecić słońce

 

Słońce, podnosi poziom hormonów i witamin, poprawia nastrój, dodaje wigoru. Jego ciepłe promienie przysparzają nam energii i sprawiają, że podchodzimy do życia bardziej optymistycznie. Czasami jednak nie zdajemy sobie sprawy jak drogo może nas ta przyjemność kosztować. Widząc tylko dobroczynny wpływ słońca, zapominamy o jego szkodliwym działaniu o tym, że przyczynia się do oparzeń i chorób skórnych, przyspieszając jednocześnie proces starzenia.


 

 

więcejRola wody w organizmie

 

dr Zbigniew Hałat

 

Płyny ciała stanowią 60% ogólnej masy ciała kobiety i 70% mężczyzny. W praktyce różnica ta pociąga za sobą odmienną tolerancję trucizn.
Skutki spożycia tej samej wagi alkoholu etylowego są różne u kobiet i mężczyzn. Kobiety przy tej samej masie mają o 10% mniej płynów ciała w których alkohol ulega rozcieńczeniu. Inne jest też tempo wychodzenia ze stanu nietrzeźwości.

 

 

więcejBobas ciągle głodny

 

prof. dr hab. n. med. Zofia Rudzka-Kańtoch

 

Dzieci w wieku pomiędzy pierwszym a dwunastym miesiącem życia włącznie nazywamy niemowlętami. Sama nazwa wyodrębnia i podkreśla różnicę dzielącą je od pozostałych. W wieku niemowlęcym następuje dojrzewanie i dostosowywanie się dziecka do życia poza organizmem matki. Polega to między innymi na dojrzewaniu takich narządów jak przewód pokarmowy i układ moczowy, których sprawność jest niezbędna dla bardzo dynamicznego w tym okresie wzrastania i przyrostu masy ciała.

 

 

PROFILAKTYKA

więcejĆwiczenia dla alergików

Regularne ćwiczenia prowadzą do uzyskania lepszej wydolności układu krążenia i oddychania oraz optymalnego przygotowania mięśni u wszystkich, a szczególnie tych, którzy na codzień walczą z astmą oskrzelową. Ćwiczenia wzmacniają nie tylko mięśnie oddechowe, ale także inne grupy mięśni.

więcejCo nam grozi na wakacjach?

prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski
dr n. med. Anna Muszyńska

W ciągu ostatnich 50 lat, w związku z gwałtownym zwiększeniem liczby osób podróżujących po świecie, znacząco wzrosło zagrożenie chorobami w niektórych regionach świata.