Słońce, podnosi poziom hormonów i witamin, poprawia nastrój, dodaje wigoru. Jego ciepłe promienie przysparzają nam energii i sprawiają, że podchodzimy do życia bardziej optymistycznie. Czasami jednak nie zdajemy sobie sprawy jak drogo może nas ta przyjemność kosztować. Widząc tylko dobroczynny wpływ słońca, zapominamy o jego szkodliwym działaniu o tym, że przyczynia się do oparzeń i chorób skórnych, przyspieszając jednocześnie proces starzenia.
dr Zbigniew Hałat
Płyny ciała stanowią 60% ogólnej masy ciała kobiety i 70% mężczyzny.
W praktyce różnica ta pociąga za sobą odmienną tolerancję trucizn.
prof. dr hab. n. med. Zofia Rudzka-Kańtoch
Dzieci w wieku pomiędzy pierwszym a dwunastym miesiącem życia włącznie nazywamy niemowlętami. Sama nazwa wyodrębnia i podkreśla różnicę dzielącą je od pozostałych. W wieku niemowlęcym następuje dojrzewanie i dostosowywanie się dziecka do życia poza organizmem matki. Polega to między innymi na dojrzewaniu takich narządów jak przewód pokarmowy i układ moczowy, których sprawność jest niezbędna dla bardzo dynamicznego w tym okresie wzrastania i przyrostu masy ciała.
|
Regularne ćwiczenia prowadzą do uzyskania lepszej wydolności układu krążenia i oddychania oraz optymalnego przygotowania mięśni u wszystkich, a szczególnie tych, którzy na codzień walczą z astmą oskrzelową. Ćwiczenia wzmacniają nie tylko mięśnie oddechowe, ale także inne grupy mięśni.
prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski W ciągu ostatnich 50 lat, w związku z gwałtownym zwiększeniem liczby osób podróżujących po świecie, znacząco wzrosło zagrożenie chorobami w niektórych regionach świata.
|