Kiedy zaczyna świecić słońce
 

 

Słońce, podnosi poziom hormonów i witamin, poprawia nastrój, dodaje wigoru. Jego ciepłe promienie przysparzają nam energii i sprawiają, że podchodzimy do życia bardziej optymistycznie. Czasami jednak nie zdajemy sobie sprawy jak drogo może nas ta przyjemność kosztować. Widząc tylko dobroczynny wpływ słońca, zapominamy o jego szkodliwym działaniu o tym, że przyczynia się do oparzeń i chorób skórnych, przyspieszając jednocześnie proces starzenia.

OPALANIE

Czym jest opalanie?. Opalaniem nazywamy świadome wystawianie się na działanie promieni słonecznych, a bardziej naukowo: Opalanie-zmiana barwy skóry pod wpływem promieniowania nadfioletowego, uczynnienie melanosomów produkujących melaninę, barwnik odkładający się głównie w warstwie podstawowej naskórka. Nie byłoby to możliwe gdyby nie promienie ultrafioletowe. To one sprawiają, że nasza skóra pod wpływem ich działania zmienia kolor, czerwieni się
i brązowieje.

PROMIENIOWANIE ULTRAFIOLETOWE

Niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne, znajdujące się pomiędzy obszarem fioletu widma widzialnego a miękkim promieniowaniem rentgenowskim. Ze względu na zróżnicowane działanie biologiczne poszczególnych zakresów promieniowanie UV dzieli się na:

UVC – są to najkrótsze fale ( 200-290 nm) niszczące każdą żywą tkankę. W naturalnych warunkach nie dochodzą one do powierzchni ziemi, gdyż są absorbowane przez warstwę ozonową atmosfery. Nie opalają, ale powodują rumień utrzymujący się przez około 6 godzin. Przyczyniają się do uszkodzenia spojówek i rogówek oczu.

UVB – krótkie fale (290-320nm) – promieniowanie rumieniotwórcze. Powoduje ostre uszkodzenia skóry, przybierające postać oparzenia słonecznego, jak i przewlekłe jej uszkodzenie związane z uszkodzeniem komórek naskórka, tkanki łącznej i naczyń krwionośnych. Promienie te odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry objawiające się nadmierną suchością, zmarszczkami, rogowaceniem, przebarwieniami, rozszerzonymi naczyniami. Jest to podłoże do powstawania stanów przedrukowych i nowotworów skóry.

UVA - długie fale (320-400 nm).Powodują powstawanie intensywnej i trwałej opalenizny. Poprzez wnikanie w głąb skóry przyczyniają się do przewlekłych jej uszkodzeń. Fale te mają zdolność przenikania przez szyby i mogą prowokować fotodermatozy. Są emitowane przez diagnostyczne i terapeutyczne źródła promieniowania ( fototerapia, fotochemioterapia)

Mogą doprowadzić do zmian patologicznych w komórkach skóry pod postacią opryszczki lub nawet nowotworu skóry (czerniak).

Jak możemy się chronić przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego? Odpowiedź jest jedna, filtry słoneczne.
 

FILTRY SŁONECZNE

Filtry słoneczne pozwalają nam wykorzystywać tylko dobre strony słońca. Kremy z ich zawartością, to kremy na lato dające gwarancję równej, ładnej a przede wszystkim zdrowszej opalenizny.
Filtry UV to substancje, których cząsteczki mają zdolność pochłaniania promieniowania ultrafioletowego w sposób bezpieczny dla naszego organizmu. Unieszkodliwiają wolne rodniki zapobiegając tworzeniu się ich i rozprzestrzenianiu. Są to najczęściej substancje syntetyczne. Różnią się między sobą budową chemiczną oraz zakresem aktywności. Znanych jest wiele naturalnych filtrów słonecznych – olej avocado, wyciąg z rumianku, aloesu, masło kakaowe. Przy doborze odpowiedniej ochrony bardzo istotne znaczenie ma nasza karnacja i kolor włosów. Osoby z jaśniejszą karnacją potrzebują więcej czasu by się opalić i dlatego powinny stosować filtry o większej protekcji. W przeciwnym razie w opaleniźnie dominować będzie kolor czerwony. Osoby o ciemniejszej karnacji, łatwiej wytwarzające barwnik mogą stosować słabsze filtry.

 

 

A oto fototypy skóry, ich reakcja na słońce i wysokość zalecanego filtra:

FOTOTYP I
Włosy : jasny blond
Cera : białoróżowa
Reakcja : łatwo ulega poparzeniam
Filtr : powyżej 30

FOTOTYPY II
Włosy : rude
Cera : biała piegowata
Reakcja : szybko czerwienieje
Filtr : powyżej 20

FOTOTYP III
Włosy : ciemny blond
Cera : jasna
Reakcja : opalenizna brzoskwiniowa
Filtr : 15

FOTOTYP IV
Włosy : brąz
Cera : jasna
Reakcja : Opalenizna jasny brąz
Filtr : 15

FOTOTYP V
Włosy : ciemny brąz, czarne
Cera : śniada
Reakcja : opalenizna brązowa
Filtr : 12

RDZAJE FILTRÓW

Znamy dwa rodzaje filtrów. Mikronizowane filtry mineralne, odbijające promienie słoneczne i filtry chemiczne, pochłaniające promienie słoneczne. Poza promieniami UV-A i UV-B w wiązce promieniowania słonecznego znajdują się także promienie IR (podczerwone) powodujące rozgrzanie i mocne zaczerwienienie skóry. Przed promieniami IR najlepiej chronią filtry mineralne. Nie ma filtrów słabszych czy mocniejszych. Wszystko zależy od koncentracji związku i odpowiedniego doboru wysokości faktora do naszej karnacji. Pamiętając o tych podstawowych wiadomościach na temat promieni słonecznych i skutecznej ochronie, czyli filtrach, korzystajmy ze słońca mając na względzie stan naszej skóry a przede wszystkim nasze zdrowie.

Obecnie najważniejszym wymaganiem stawnym wszystkim stosowanym filtrom jest szeroko zakresowa ochrona przed promieniowaniem.. Szeroko zakresowa ochrona , to ochrona przed całym spektrum promieniowania zarówno przed krótkimi falami UVB oraz falami długimi UVA.
Filtry które występują w preparatach ochronnych powinny być fotostabilne tzn. że pomiędzy kolejnym nakładaniem kremu (co 2 godziny) filtry te nie powinny tracić swoich właściwości absorbowania promieniowania.