więcejCzy moja astma jest prawidłowo leczona?
 

 

Prof. dr hab. n. med. Wacław Droszcz 

 

Astma jest chorobą zapalną oskrzeli, w której występują nagłe ataki duszności połączone z ,,graniem w piersiach’’. Ustępują one szybko po zastosowaniu leków rozkurczających oskrzela. Nadmierna wrażliwość oskrzeli na różne bodźce (nadreaktywność oskrzeli) jak wysiłek fizyczny, zimne powietrze, różne zapachy jest charakterystyczną cechą tej choroby.

 

 

 

 

 

Sterydofobia więcej
- obawa przed stosowaniem glikokortykosteroidów

 

Prof. dr hab. n. med. Wacław Droszcz 

 

Słowo sterydy w popularnym znaczeniu to te, które stosuje się w zamiarze uzyskania wzrostu masy mięśniowej i są to sterydy anabolizujące (anaboliki). Należy się ich zdecydowanie bać, ze względu na działania uboczne (uszkodzenie wątroby, przerost prostaty, zaakcentowanie cech męskich u kobiet, inaczej wirylizacja). Na przeciwległym biegunie są glikokortykosteroidy (GKS), a więc sterydy przeciwzapalne, które obok antybiotyków były największym osiągnięciem XX wieku, milionom chorych uratowały życie lub poprawiły jego jakość.

 

 

 

 

 

TERAPIA

 

 

więcejCo na ból, gorączke i przeziębienie

 

Ewa Sterchaluk, Ewa Bogacka 

 

Należy pamiętać, że każde lekarstwo może wywołać objawy niepożądane lub toksyczne, jeśli będzie stosowane w zbyt dużej dawce, zbyt długo, bądź zostanie podane osobie na nie nadwrażliwej.

 

 

 

 

więcejCzy w leczeniu astmy coś się zmieniło?

 

Prof. dr hab. n. med. Wacław Droszcz 

 

Na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza w leczeniu astmy nastąpiły zasadnicze zmiany. Wynikły one z lepszego poznania mechanizmów tej choroby.