Alergia skórna
 

Pielęgnacja cery suchej

Marzena Kmieć
dyplomowana kosmetyczka

 

 

     Skóra każdego człowieka od narodzin aż do późnej starości podlega nieustającym zmianom. Na jej jakość wpływają nie tylko czynniki zewnętrzne, ale i stan psychiczny i fizyczny każdego człowieka. Skóra reaguje na niewłaściwe odżywianie, brak snu i wszelkie choroby wewnętrzne.

     Pamiętajmy o stałej obserwacji stanu naszej skóry. W ten sposób będziemy mogli konsekwentnie sprostać jej różnorodnym zapotrzebowaniom. Dlatego na przykład latem skóra może mieć tendencję do przetłuszczania się, podczas gdy w zimie pod wpływem pogody bądź ciągłego przebywania w przegrzanych pomieszczeniach wygląda na przesuszoną i szorstką.

     Celem idealnej, rozsądnej kosmetyki jest dostarczenie skórze substancji odżywczych zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, dostosowanych do okoliczności.

Jak dbać o skórę
     Stosunkowo wcześnie pielęgnacji cery suchej należy poświęcić więcej uwagi, ponieważ z upływem lat staje się coraz cieńsza, wręcz pergaminowa, o skłonnościach do przedwczesnego powstawania zmarszczek. Na zewnątrz skóra sucha sprawia wrażenie bardzo delikatnej, jest niezwykle wrażliwa na czynniki pogodowe, ponadto ma skłonności do stanów zapalnych, zaczerwienień oraz do pękania żytek na policzkach.

     Głównym problemem cery suchej jest słaba zdolność do produkcji właściwej ilości naturalnych tłuszczów, stanowiących jej barierę ochronną. Skóra niedostatecznie osłonięta stale traci wilgoć. Nasilający się proces odwodnienia skóry staje się coraz bardziej widoczny. Aby temu zaradzić, odpowiednią pielęgnację rozpocznijmy od prawidłowego jej oczyszczania. Zrezygnujmy z wysuszających mydeł i twardej wody, a wybierzmy łagodne kremy i mleczka kosmetyczne. Współczesne kosmetyki czyszczące skutecznie i delikatnie usuwają brud, makijaż, złuszczone komórki skóry, nie naruszając potrzebnych skórze do życia lipidów, Wracając do metod naszych prababek, zamiast mydła sięgnijmy po otręby pszenne lub migdałowe, twardą wodę zastąpmy letnim mlekiem (pół na pół) z naparem rumianku lub melisy. Im woda twardsza, tym mniej nadaje się do pielęgnacji cery suchej. Zamiast wody do opłukania twarzy użyjmy toniku. Nawilża on skórę i nadaje jej odpowiednie pH. Wybierając odżywczy krem, zwróćmy uwagę na kosmetyki zawierające naturalne olejki. Przetworzony olej - czy to z migdałów, czy
z awokado lub zarodków pszenicy - wnika w skórę, nie tworząc nieruchomej warstwy tłuszczu, dzięki niemu skóra staje się miękka, elastyczna i wygładzona. Naturalne lipidy i ceramidy wzmacniają funkcję ochronną skóry, dzięki czemu będzie ona lepiej trzymać wilgoć i regenerować się. Natomiast witaminy C, E oraz beta-karoten to naturalne antyutleniacze zmniejszające wrażliwość skóry na podrażnienia. Wybrany przez nas krem nie powinien zawierać

SUCHA.JPG (10359 bytes)      Latem każdego dnia chrońmy skórę przed niszczącym działaniem słońca, wybierając krem z filtrem DV o faktorze co najmniej 15, zapewniając również przedłużone nawilżanie. Cery suchej nie należy zbyt silnie złuszczać.
Utrata zewnętrznej warstwy skóry może powodować drobne pęknięcia naczyń oraz trwałe przebarwienia powstałe wskutek braku osłony przed słońcem.
Zimą, przebywając w przegrzanych pomieszczeniach, narażamy skórę na jej ciągłe wysuszanie. Aby pomóc naszej skórze oddychać, zakładajmy w naszych mieszkaniach nawilżacze powietrze lub suszmy ręczniki na kaloryferach.
Skórze suchej znakomicie służą maski nawilżające, dające natychmiastowy zastrzyk wilgoci. Powinny być one stosowane nie częściej niż dwa razy w tygodniu. By podnieść skuteczność ich działania, należy na grubszą warstwę kremu położyć ciepły kompres. Po ciepłym, wilgotnym kompresie skóra szczególnie podatna jest na wchłanianie odżywki i pielęgnacyjnych składników.

     Zimą nie zapominajmy o podkładach i pudrach. Współczesne kosmetyki kolorowe nie tylko upiększają, nadając skórze doskonały wygląd, ale również nawilżają i chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Fakt, że skóra jest sucha, nie oznacza wcale, że musi taka być. Możemy wpłynąć na stan naszego naskórka zarówno poprzez odpowiednią pielęgnację, jak i odżywianie. Wzorem naszych prababek w walce z suchą skórą warto wypijać codziennie szklankę soku z marchwi oraz przyjmować (w postaci kapsułek) olej z zarodków pszenicy i zwykły tran.

     W jadłospisie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw, jarzyn, sałatek, twarogu i mleka. Należy strzec się przed gwałtownymi dietami odchudzającymi, przed silnym słońcem oraz mroźnym powietrzem. Jak wiele delikatnych roślin, cera sucha najlepiej czuje się w cieniu, w wilgotnym, ciepłym klimacie. Każda z nas chciałaby wyglądać tak młodo, jak się czuje. Dzięki skutecznej pielęgnacji chrońmy skórę od przedwczesnego starzenia.

     Konsekwentne i regularne używanie odpowiednich kosmetyków poprawia jej nawilżanie, jędrność, minimalizując zmarszczki, dzięki czemu skóra sucha wygląda bardzo świeżo, gładko i zdrowo.